Zimní přechod Brd

29.5.2005

První asociace která mě napadne, když se řekne Brdy, jsou lístečky, cukrárna, kopce a zima, ale začněme pěkně od začátku:

Zimní přechod Brd je akce, které se naše středisko zúčastňuje každý rok. Nepřechází se celé Brdy, pouze malé hřebeny mezi Řevnicí a Mníškem pod Brdy. Od vlaku z Řevnice vyráží celá skautská střediska či oddíly z Prahy a celých středních Čech, někdo možná i odjinud. Směrem do kopců na Kytínskou louku se vydávají smečky malých vlčat, roje světlušek, družiny skautů a skautek či roverské kmeny. Zimní procházku si nenechají ujít ani old-skauti. Všichni zdolají kopce a nakonec se sejdou na Kytínské louce, kde se hlavně vyměňují lístečky. Jaké lístečky? Malé obrázky, které si každý sám namaluje, podepíše sebe i své středisko a opatří je nápisem, ze kterého každý pochopí, že tento lísteček byl získán na přechodu Brd v tolikátém roce. Obvykle bývá sníh a velká zima, a tak se raději moc dlouho nezdržíme a vydáváme se na cestu zpět do údolí, odkud se vlakem dopravíme až domů.

Počkejte, ale jak je to s tou cukrárnou? Toho, kdo si čte o našich akcích asi nepřekvapí, že po tom, co u vlaku nabereme svižné tempo, překonáme rovinku podél trati, zahneme za první roh, dostaneme se na náměstí, odbočíme za druhý roh, ocitneme se u cukrárny, kde se koná první oddychová přestávka po namáhavém výkonu. Někdo si dá sladký dortík, jiný zmrzlinu, specialita našich světlušek je ale cokoliv, co vydává zvuk, barví jazyk, hraje všemi svítivými barvami, či jehož obal se dá zpracovávat po celý zbytek dne.