Podzimky na Račím hradě

26.-30.10.2018

V pátek 26. října jsme se sešly na nádraží na Hradčanské a vydaly se na podzimní prázdniny.  Jelikož letos slavíme 100 let od vzniku Československé republiky, rozdávaly jsme ve vlaku trikolóry. S přestupem v Kladně a v Rakovníku jsme dojely až do Jesenice, odkud jsme došly do Račího Hradu, kde jsme byly ubytované. Večer už jsme se jen zabydlely a šly spát.

V sobotu jsme se vydaly na celodenní výlet, jehož cílem byla zřícenina hradu Petršpurk. Cestou jsme hrály různé hry a provázel nás příběh o chamtivé Zlatě, která se lstí přivdala do knížecí rodiny, aby mohla utrácet rodinné peníze. Jednou své kamarádce vyprávěla, jak se jí to podařilo, bohužel se ale usadily před Čertovým kamenem, a když ji čert slyšel, chtěl si ji vyzkoušet a předal jí měšec s penězi, aby ho odevzdala knížeti. Ona si ho ale nechala a čert ji proklel. Postupně se proměnila v draka a odlétla do skal, kterým místní lidé začali říkat Dračí hrad. Když se z jejího očekávaného potomka stalo dračí vejce, vzteky ho hodila někam do krajiny. Pak svého činu začala litovat a chtěla vejce najít, ale po krajině bylo mnoho kamenů, které vypadaly jako její vejce, a tak toho nechala. Časem se Dračímu hradu začalo říkat Račí, ale přesto se traduje, že se jednou lidé nad Zlatou slitují, najdou její zkamenělé vejce a obejmou ho, a z vejce se bude moci vyklubat Zlatin syn a její duše konečně najde klid. Večer jsme zpívaly s kytarou, zahrály si Městečko Jesenice a další hry a šly spát.

V neděli jsme zůstaly na chalupě a dopoledne si vyráběly lampiony na lampionový průvod. Odpoledne jsme šly na krátký výlet po okolí a večer jsme hrály Riskuj. A protože bylo 28. října, bylo tematicky zaměřené k výročí 100 let od založení ČSR.

V pondělí jsme se vydaly na další celodenní výlet, tentokrát do Krtských skal. Byla mlha, takže to mělo hodně specifickou, tajemnou atmosféru. Cestou jsme potkávaly místa, o kterých se zmiňovala legenda a natáčely jsme krátké scénky s rekvizitami na dané téma. Cestu jsme si trochu zkrátily a z Krtů jsme se svezly vlakem do Jesenice. Skoro u chalupy jsme si rozdělaly oheň a opekly si na něm chleba. A protože jsme správné skautky a světlušky, podařilo se nám to i z mokrého dřeva. Večer jsme se vydaly na lampionový průvod a po návratu zpátky do tepla jsme si promítly videa, co jsme během dne natáčely.

V úterý dopoledne jsme hrály pár her, v jedné z nich jsme se snažily odevzdat policii záznamy o zločincích a jejich ganzích. Dobalily jsme si věci a vydaly se na vlak a na cestu domů.

— Přepis z kroniky skautek