Podzimní prázdniny v ekocentru Paleta v Oucmanicích

28.10. – 1.11.2015

Letošní podzimní prázdniny jsme si užily už jen proto, že byl krásný podzim – na zemi záplavy barevného listí, které šustilo, když jím člověk procházel, sucho a docela pěkně teplo, takže se dalo sedět jen tak na zemi. Žádná svačina na stojáka v mrazivém větru při dešti se sněhem, jak si jednou vzpomínáme ze Šumavy. Prostě paráda.
Ubytování bylo letos také skvělé, možná nejlepší za celou dobu, co takto jezdíme. Krásně zrekonstruovaný velký statek, ve kterém jsme měly zázemí mnoha pokojů, ale také vícero společenských místností, dvůr, venkovní učebnu nebo zahradu i se zvířaty – oslíkem, prasátkem, kozou a ovcemi; ohniště a pozor: kořenová čistička odpadních vod. Jídlo bylo také perfektní a co víc: světlušky i skautky byly moc spokojené s připraveným programem. Začíná to vypadat jako inzerce, tak snad raději přejděme k programu.
Ve středu jsme se vlakem dopravily do Chocně, kde jsme se v parku naobědvaly, navštívily jsme zdejší muzeum, zahrály jsme si úvodní etapu trpasličí hry, kterou si skautky připravily, a vydaly jsme se do Oucmanic, kde jsme se ubytovaly. Po večeři byl večerní program: stínové divadlo. Liška, ježek a zajíc si dělali zásoby na zimu, slon, krokodýl a žirafa se snažili utéct ze zoologické zahrady, Dlouhý, Široký a Bystrozraký zachraňovali princeznu ze zakleté věže a netopýr, Bílá paní a bubák strašili turisty na starém hradě. Program se moc vyvedl.
Čtvrteční dopolední program byl připraven ekocentrem Paleta. V první části jsme se postaraly o králíky a morčata – vyčistily jsme jim králíkárny a daly vodu a žrádlo, poté jsme se seznámily i s ostatními zvířaty. Ze smetany jsme si pak vyrobily máslo a z mléka sýr. Ve zbytku dopoledne jsme se naučily něco o bylinkách. Zkoušely jsme poznat sušené byliny, a když už jsme se v nich trochu zorientovaly, vyrobily jsme si vlastní léčivý čaj. Po obědě jsme se vydaly na vycházku po okolí, při které jsme hrály partyzány, bylo zde plno skvělých skrýší. Také jsme si zahrály další část etapovky. Před večeří jsme si vyzkoušely připravit volební kampaň pro prezidenta. Kandidáti byli čtyři – Myšpulín, Líza Simpsonová, Ferda Mravenec a Krtek. Po večeři proběhly volby, které vyhrál Ferda Mravenec. Potom jsme si zazpívaly a dobře jsme se pobavily u hry papírky.
V pátek dopoledne jsme se vydaly na výlet s průvodcem z ekocentra Paleta. Cestou jsme se dozvěděly spoustu zajímavostí, o kterých jsme dosud ještě nikdy neslyšely: průvodce na všechny rostliny pohlížel z hlediska toho, zda se dají jíst, kolik se jich dá sníst, povídal nám o historii zdejšího kraje. Přírodním parkem Orlice jsme došly až k hradišti Hradníky, po břehu Tiché Orlice jsme došly k jejímu slepému rameni, Mariánskému jezeru, a dál do přírodní rezervace Hemže-Mýtkov. Cesta pokračovala po vrcholcích vysokých opukových útesů v Chocni, ale vedla také přes cukrárnu. Odtud pak přes Čertovu lávku, hustým temným lesem zase nahoru na kopec a už jsme byly na polích za chalupou. Po krátké přestávce na nabrání nových sil jsme si venku zahrály další část etapovky a na ohni jsme si opekly bramborové hady. Po večeři jsme měly jako program dabing. Jedna tříminutová scéna z filmu byla přehrána několikrát bez zvuku, poté byla rozdělena na šest sekvencí, které byly pouštěny dokola a dokola, až všechny skupiny stihly vymyslet repliky pro všechny postavy. Nakonec byla scéna promítnuta se čtyřmi různými dabingy. Byla to docela legrace.
V sobotu bylo fantastické počasí, skvělé na výlet. Dopoledne jsme ještě strávily ve vesnici, pokoušely jsme se ji zmapovat. Po brzkém obědě jsme se ale vydaly na túru. V průběhu celého výletu jsme měly za úkol nasbírat co nejvíce odstínů celé barevné palety, hrály jsme opět partyzány, protože co je lepšího, než skočit v takto krásný podzimní den někam do kopřiv nebo do lesa a zde si chvíli poležet ve skrýši. Udělaly jsme si podzimní frizúry a vůbec jsme využily každé příležitosti k nějaké aktivitě. Vrátily jsme se domů až za tmy. Na horizontu nad černým lesem jsme pořídily pěkné fotky. Před večeří jsme poskládaly z nasbíraných přírodnin duhové palety. Večer jsme si zahrály na detektivy a snažily jsme se vypátrat, kdy a kde bude mít kdo s kým milostnou schůzku.
Neděle byla posledním dnem prázdnin. Dopoledne jsme vyráběly, ale pak už jsme se musely sbalit a vydat se na cestu domů.