Tábor na Pampeliškové louce

13. – 26.7.2014

Víte, kam sahá novodobá historie letních táboru našeho roje? Prakticky se táhne zpět o celou jednu generaci. První tábor od Sametové revoluce, od opětovného povolení skautingu, se konal ve Zbyslavi v létě 1990. Některé současné vedoucí byly tehdy stejně staré, jako jsou dnes jejich děti. V letech 1991 – 1992 jsme byly na tábořišti u Vrchotových Janovic. V letech 1993 – 1997 jsme jezdili do Měsíčního údolí u Vlašimi. Tábor 1998 se konal v Kačerově u vodní nádrže Němčice a tábor 1999 v prostředí krásných kokořínských skal u Holan u České Lípy. Od té doby, tedy od roku 2000, jezdíme sem, do Chlumu u Trhového Štěpánova. Letošní tábor byl tedy 15. v pořadí na Pampeliškové louce. Proč vám to ale vykládám? Někdo si může myslet, že je to nuda jezdit stále na stejné místo. Pro nás je ale Pampelišková louka naším táborem. Tábor není tam, kam navezeme stany a vykopeme latrinu. Tábor je tam, kde se cítíme být doma, obklopeny lidmi, kterým na nás záleží, a na kterých záleží nám. Nacházíme zde neocenitelné zázemí. Moc za to děkujeme, není to v dnešní době běžnou záležitostí!

Tábor je každý rok jiný. Je jiné počasí, jinačí skladba dětí, jiná celotáborová hra. Některé věci se ale nemění – chceme se něco naučit, něco prožít, pobavit se a upevnit naše přátelství. Také trochu zocelit tělo i duši. Kdo doma v noci vstává, aby hodinu chodil po bytě a hlídal? Kdo si po sobě vždy umyje nádobí nebo uklidí své věci?

Do skautského programu patřilo letos tradičně plnění nováčkovské zkoušky zakončené slibem světlušek i skautek (nováčci), plnění první hvězdičky (starší světlušky) a druhé hvězdičky (ostřílené dlouholeté světlušky). Všechny tyto tři zkoušky jsou podobné  – rozšiřují znalosti v oblasti zdravovědy, přírody, kultury a historie, skautských otázkách i třeba dovednosti ve sportu a podobně. Další skautskou aktivitou je skládání odborek. Světlušky a skautky si vyberou odborku zaměřenou na to, v čem jsou šikovné, co je zajímá nebo v čem se chtějí zdokonalit. Letos se povedlo splnit jen málo odborek – rosnička, tábornice a šití. Jiné roky je hodně světlušek úspěšných ve skládání odborky chovatelky, přítelkyně zvířat, sběratelky, zdravověda, sportovkyně a další. Do skautského programu patří i historie skautingu, která plně koresponduje s politickým vývojem naší země, šifrování, skautské pochodové značky, kterými značíme cestu třeba při bojovkách, práce s turistickou mapou nebo třeba skautská organizace, tj. o tom, kdo je světluška, vlče, rover, co je oddíl, středisko či kmen.

Program zaměřený na přírodní vědy se letos skládal z poznávání rostlin, zvířat, minerálů, z povídání o vesmíru a souhvězdích, ze zdravovědy nebo z otázek životního prostředí. Dále jsme si povídaly o prevenci, na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli prevenci a sebeobranu s lektory bojového umění krav maga. Přijeli za námi také bubínky. Kromě bubínkování se samozřejmě hudbě věnujeme s kytarou. Také sportujeme – v lese i na louce, kde nám letos vyrostlo lakrosové hřiště, a díky pěknému počasí jsme si i zaplavaly v rybníce. A nesmím zapomenout na vyrábění – letos to byly korálkové náramky, barevné papíry s duhovou kresbou z tuší a skautky si nabatikovaly a namalovaly družinová trička. Je k nevíře, co jsme všechno stihly.

Místo karnevalu jsme letos uspořádaly soutěž Tábor má talent. Soutěžící předvedly nevídané výkony a porota, složená jak z českých celebrit, tak zahraničních hvězd a vážených návštěv, vše bedlivě sledovala. Přímý přenos byl narušen vniknutím trpaslíků, kteří přinesli dort oslavenkyni narozenin.

Nebyl by to pravý tábor, kdyby veškerý program nespojovala etapová hra. O čem byla letos se můžete dočíst ZDE.

Na zahájení i ukončení tábora jsme si udělaly slavnostní oheň.


Tábor se nám vydařil, počasí nám přálo, už se zase těšíme na další. Moc děkujeme všem rodičům za pomoc při stavbě a bourání tábora, děkujeme rodině Čiháků, kteří nám moc pomáhají a my je za to máme rády. Spol. O.K.Trans Praha je sponzorem dopravy vybavení na tábořiště. Dále nás velmi podporuje VOD Zdislavice. Děkujeme!