Výprava do Srbska

13.-15.4.2012

Pole už se zelenají a sluníčko začíná docela slušně hřát. To by tak bylo, abychom seděly doma! Naším cílem se na víkend stalo Srbsko a jeho okolí. V pátek jsme na Smíchovském nádraží nasedly do modrého Elefanta a než bychom řekly ZaJakDlouhoTamBudeme, už jsme vystupovaly na nádraží v Srbsku. Nalezení základny bylo jednoduché, protože byla hned naproti nádraží přes Berounku. Po vybalení a rozkoukání v základně jsme si naplnily pupíky a před spaním jsme se ještě stihly naučit novou písničku.

Druhý den jsme vyrazily poznávat krásy Českého krasu. To byste nevěřili, co všechno jsme za ten den viděly a prožily. Hned na cestě podél Berounky jsme si mohly prohlédnout vysoké vápencové skály a rozkvetlé jarní kytičky. Když jsme zabočily do údolí potoka Kačáku, obklopily nás úplné koberce květů. Všude kvetly dymnivky, violky, sasanky, orseje, plicníky, pryšce, jaterníky, kopytníky, prvosenky, dokonce jsme našly i jeden koniklec. Na další cestě jsme viděly odhalené skály různě zkroucené vrásněním a taky závrty a škrapy, což jsou objekty, které můžeme naleznout pouze v krasu.

Doputovaly jsme do Svatého Jana pod Skalou, kde jsme prozkoumaly jeskyni poustevníka Ivana a barokní kostel s pramenem léčivé vody. Krátkou přestávku jsme hromadně využily u stánku s cukrovou vatou a posilněné na další cestu jsme se začaly škrábat na vyhlídku Povýšení Sv. Kříže, která se tyčí přímo nad Svatým Janem. Převýšení jsme zdolaly všechny, a tak jsme se mohly pokochat širokým rozhledem do okolí. Naším dalším cílem byly Solvayovy lomy, kde na nás čekalo překvapení v podobě geoparku a vláčku, který jezdí vyhlídkovou trasu po lomech.

Vláček jsme si nemohly nechat ujít a nakonec jsme ho měly celý jen pro sebe. Na zpáteční cestě jsme procházely okolo vrchu Doutnáč, na němž je les ponechán vlastnímu vývoji, viděly jsme doupný strom a údolím Bubovického potoka jsme došly až k Bubovickým vodopádům. Nebyly sice vysoké jako Niagarské vodopády, ale vytvářely krásná jezírka a kousek od nich jsme dokonce našly jeskyni. Potom už jsme zamířily zpět na základnu, kde jsme si daly večeři a vyzkoušely jsme, co všechno jsme si ze sobotního výletu zapamatovaly.

V neděli dopoledne jsme ještě stihly krátký výlet ke Kodské jeskyni a po obědě jsme hrály společenské hry a také jsme si předvedly písničky, které jsme celý víkend vymýšlely. Odpoledne začalo pršet, ale to už nám bylo jedno, protože nás čekala jen krátká cesta na vlak a večer teplý pelíšek.