Výlet na Křivoklátsko

26.3.2011


Už bylo pomalu na čase probudit se ze zimního spánku, a tak jsme se se světluškami vydaly na náš letos první výlet do lesů. Přestože nás počasí v týdnu nalákalo na sluníčko a vysoké teploty, o víkendu už to tak slibné nebylo. Obloha byla zatažená a bylo chladno, ale naštěstí nepršelo a my jsme byly dobře oblečené, takže jsme si výlet i tak užily.


Vyrazily jsme z Masarykova nádraží směr Lužná u Rakovníka. Hned v Lužné jsme navštívily Železniční muzeum ČD, kde nám pan průvodce moc hezky povídal o mašinkách, strojvedoucích a výpravčích, dozvěděly jsme se, co znamenají znamení na železnici a jaké vlaky jezdily dříve. Hlavně jsme ale viděly ohromné a krásné lokomotivy z 19. a 20. století, které byly jako z pohádky od Zdeňka Milera. Na závěr nám pan průvodce pustil mašinky na modelu železnice. Přestože jsme samé holky, tak nás muzeum nadchlo a jeho návštěvu by nám jistě záviděl kdejaký tatínek.

Z muzea jsme zamířily do přírody. Kromě her a zážitku s Emčiným tuňákem nás zaujala Merklova studánka, která byla díky vysokému obsahu železa úplně oranžová. Po cestě jsme zkoumaly faunu místních potůčků a taky byla vyhlášena soutěž, kdo uvidí první kvetoucí kytičku. Cesta měkkým lesem utekla rychle, takže jsme se ani nenaděly a už jsme mířily zpět do Prahy. Ve vlaku jsme jen snily o tom, jaké by to bylo cestovat s jednou z těch překrásných lokomotiv, které jsme viděly v muzeu.