Podzimní prázdniny ve Střelských Hošticích

24.-28.10.2007

Nastal čas podzimních prázdnin, a tak se světlušky vydaly na pětidenní výlet do Střelských Hoštic u Horažďovic. O tom, jak se tam měly, se můžeme dočíst v jejich kronice.

Středa a čtvrtek, píše Renča:

“Ve středu jsme se sešli na Hlavním nádraží. Jeli jsme vlakem do Plzně, tam jsme přestoupili na jiný vlak a jeli jsme do Horažďovic. Tam jsme vystoupili a šly asi tři kilometry. Dorazili jsme na místo a šli spát. Ve čtvrtek jsme měli budíček v půl osmé, pak jsme šli na snídani. Po snídani jsme hráli země, město a pak jsme šli na krátkou procházku. Potom jsme měli oběd. K obědu jsme měli polévku a guláš, pak jsme měli polední klid. Po odpoledním klidu na výlet. Když jsme se vrátili, měli jsme večeři. Po večeři jsme měli volno a pak jsme šli spát.”

To, že šly světlušky po příjezdu spát, není moc přesné vyjádření. Nejdříve zápasily s povlaky na peřiny a pak skákaly po pokoji asi do jedné hodiny v noci. Čtvrteční odpolední výlet byl na nedaleký bývalý tankodrom, kde jsme mohli hrát různé hry. Před spaním jsme také měli společné posezení s kytarou.

Pátek, píše Verča:

“Dneska jsme jely do Sušice autobusem a vlakem do Hrádku. Šli jsme na rozhlednu.
Vrátili jsme se a měli jsme rozchod. Chodili jsme po obchodech. Koupili jsme hodně věcí.”

Hlavní náplní dne ale naštěstí nebyla jen návštěva města. Nejvíce času jsme strávili na výletě na rozhlednu Svatobor, která ale byla, k naší velké smůle, zavřená. Celý den byla velká mlha, a tak bychom toho asi stejně moc neviděli. Na začátku výletu jsme potkaly rybáře, který nám ukázal právě chyceného okouna. Cestou na výletě světlušky sbíraly barevné listy a některé z nich se naučily poznávat spoustu nových druhů stromů. Ve vyšších polohách ležel místy sníh, takže jsme se neobešli bez sněhových minibitev. Po večeři jsme se učily hrát různé karetní hry.

Sobota, píše Vendy:

“Ráno jsme jeli autobusem do Rabí. Prohlédli jsme si velikou zříceninu, byli jsme i na věži. Pěšky jsme došli do Židovic, odkud jsme jeli vlakem do Horažďovic. Po prohlídce města jsme šli podél řeky domů.”

V neděli už se jelo domů. Ještě předtím, než jsme se začali balit, jsme se ale byli podívat na pštrosí farmě v Poříčí. Akce se moc zdařila, až na to, že ke konci už některé světlušky pěkně zlobily.