Tábor na Pampeliškové louce 2004

17.-31.7.2004

ETAPOVÁ HRA >>>

Pojďte prožít den na našem táboře! Ocitáme se na rozlehlé louce, na kterou jsme přijeli polní cestou z Chlumu, malé vesnice blízko Trhového Štěpánova. Není to ale obyčejná louka, je to naše Pampelišková louka. Kolem ní teče potok, který nám poskytuje dobré místo pro zřízení umývárky, a celá je obklopena lesem, ze kterého můžeme brát dřevo na topení. A je tu ještě něco zvláštního: pobíhá tu spousta dětí, které tady 14 dní bydlí ve stanech a snad se tu cítí alespoň trochu jako doma.

Tábor tu ale nevyrostl jen tak sám možná proto, že trochu zapršelo a noci byly teplé. Postavily ho větší skautky a jejich rodiče pro malé světlušky a ostatní skautky. Rodičům proto ještě jednou moc děkuji, bez nich by to šlo mnohem hůř. A konstrukci kuchyně nám postavili naši skauti. Je moc dobře postavená, ale zoubky času tu přesto hlodají. Brzy bude potřeba nová…

Sluníčko pomalu vstává a s ním i naše světlušky. Už se nemůžou dočkat, až uslyší zvuk flétny, který z tábora skautek všem oznamuje, že je ráno. Konečně můžou ze svých stanů vyběhnout hledat do louky obrázky trpaslíků, z nichž pak skládají série a za ně dostávají body. Po takto vyřešené rozcvičce se jde každý umýt a vyčistit si zuby. Následuje snídaně, po snídani je čas na úklid stanů. Po nástupu, kdy se vztyčí státní vlajka na stožár, je bodování pořádku. Stany prohlížíme spíš z hygienického důvodu. Dětská fantazie je obrovská, a tak pojem úklid občas nabírá neuvěřitelné až děsivé podoby. Přesto je většina světlušek velice pořádná.

První dopolední program bývá většinou zaměřen na učení. Učíme se zdravovědu, ukazujeme si, jak obvázat zranění, říkáme si, jak se nejlépe zachovat ve zdraví ohrožujících situacích.

Povídáme si o našem státě, o přírodě a ekologii, o historii, o skautingu. Uzlujeme, šifrujeme, učíme se nové písničky. Dopolední program dělí na dvě části svačina. Druhá část dopoledne je věnovaná pohyblivějším aktivitám: sport, vycházka do lesa (vždy s tajným záměrem naučit se něco nového), výprava na dřevo, učíme se stavět stany. Často je mnohem příjemnější strávit horké dopoledne v chládku lesa, kde vyrábíme, malujeme, zpíváme nebo posloucháme a pozorujeme ptáky.

Ač je stále jídla spoustu, na oběd se těší každý. Dali byste si dukátové buchtičky s krémem, nebo Vás víc lákají borůvkové knedlíky, halušky se zelím, plněné papriky, rajská… Věřte, že se tu těžko drží linie. Po obědě odpočíváme a v půl třetí zahajujeme odpolední program. Podle potřeby mytí nebo česání, podle počasí koupání na koupališti v Javorníku,sbírání borůvek, vyrábění, zpívání s kytarou, nákup sladkostí v Chlumu a pak opět jídlo – svačina.

Každoročně nás jezdí navštívit oldskauti. Ti jsou na našem táboře vždy vítaní.

Nejoblíbenější program na táboře je etapová hra. Letos se světlušky plavily na Ostrov pokladů. Jak to všechno bylo se dočtete ZDE >>>.

S koncem etapovky už se nezadržitelně blíží i konec tábora. Slavnostní oheň pomalu dohoří, tábor se zbourá, my se rozloučíme a někde možná ukápne i malá slzička. Ale no tak, v září v klubovně a za rok zase tady!